Instytut Nenckiego na 19. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Dnia 9 maja 2015 r., pod hasłem ŚWIATŁO, na Stadionie Narodowym odbył się 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Jak co roku ponad 200 instytucji z kraju i zagranicy prezentowało pokazy z różnych dziedzin nauki.

Doktoranci Instytutu Nenckiego zaprezentowali serię pokazów doskonale przyjętą przez gości namiotu no C10.
Pierwszy z nich pt. Fluorescencja niejedno ma imię polegał na obserwacji różnokolorowej fluorescencję w bakteriach oraz poznaniu właściwości cieczy nienewtonowskiej, która również charakteryzuje się fluorescencją.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja Rzuć światło na mózg. Goście mieli okazję osobiście złożyć trójwymiarowy model mózgu oraz oka i dowiedzieć się jakie funkcje pełnią poszczególne ich elementy. Otrzymywali także Mózgowe Czapeczki z zarysem poszczególnych struktur, a ich zadaniem było pokolorowanie oraz prawidłowe uzupełnienie nazw struktur i pełnionych przez nie funkcji, według przedstawionych wzorców. Czapeczki Uczestnicy zabierali ze sobą, co z pewnością ułatwi im zapamiętanie informacji dotyczących funkcjonalnej anatomii mózgu. Jak zwykle, ogromnym powodzeniem u najmłodszych cieszył się pokaz Barwne eliksiry, podczas którego samodzielnie mieszali kolorowe roztwory, a po dodaniu suchego lodu tworzyli parujące mikstury.

Namiot odwiedziło ponad 4000 gości.

Po raz kolejny „internetowi słuchacze” (http://www.polskieradioeuro.pl) mogli obserwować, to co działo się Pikniku podczas transmisji na żywo.

Wszyscy uczestnicy 19. Pikniku, organizatorzy, prowadzący i oczywiście goście, obiecywali sobie spotkanie za rok.