Tydzień Mózgu 2010 w Warszawie

Program tegorocznych wykładów Tygodnia Mózgu w Warszawie przedstawiał się następująco:

Prof. dr hab. Andrzej Wróbel (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Warszawa) Świadomość widzenia
Prof. dr hab. Małgorzata Kossut (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Warszawa) Neuroplastyczność i neurorehabilitacja

Prof. dr hab. Jolanta Zawilska (Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Instytut Biologii Medycznej PAN, Łódź) Dopalacze i zioła szamana – cogito?, ergo sum??
Doc. dr hab. Leonora Bużańska (Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN, Warszawa) Janusowe oblicze neuralnej komórki macierzystej
Prof. dr hab. Irena Namysłowska (Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa) Zaburzenia odżywiania – jadłowstręt psychiczny i bulimia

Wykłady odbyły się w redakcji tygodnika Polityka przy ul Słupeckiej 6. Miały formułę otwartą i były adresowane do wszystkich zainteresowanych problematyką badań układu nerwowego od uczniów gimnazjów i liceów, studentów, nauczycieli, po słuchaczy uniwersytetów III wieku.

W tym roku, po raz pierwszy, niektóre wykłady (prof. Andrzeja Wróbla oraz prof. Ireny Namysłowskiej) były transmitowane on-line w internecie. Internauci również uczestniczyli w dyskusji zadając pytania. Ich komentarze i liczne telefony świadczyły o ogromnym zainteresowaniu takim udziałem w wykładach Tygodnia Mózgu i dlatego będziemy propagować tę formę w kolejnych latach. Uczestnikom wykładów udostępniono broszury opracowane przez Stowarzyszenie DANA, przybliżające wiedzę o mózgu i utrzymaniu go w doskonałej kondycji. Zawierają one także wskazówki na temat radzenia sobie w chorobach układu nerwowego. Pomimo tego, że publikacje dostępne były tylko w języku angielskim, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i znikały błyskawicznie.
Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Tygodnia Mózgu są konkursy dla młodzieży szkolnej, których celem jest rozbudzenie zainteresowania młodych ludzi wiedzą o mózgu. W tym roku rozwinęliśmy znacznie formułę konkursową i rozpropagowaliśmy konkursy nie tylko na terenie Warszawy i Mazowsza, ale w całej Polsce. Przygotowano cztery konkursy skierowane do jak najszerszego grona dzieci i młodzieży:

konkurs literacki “Ludzie, odkrycia, anegdoty – z historii polskiej neurofizjologii”.
konkurs informatyczny – na stronę internetową Tygodnia Mózgu 2011, “Pokaż swoją dobrą stronę”
konkurs plastyczny na plakat Tygodnia Mózgu w roku 2011,
konkurs muzyczny na piosenkę; o tematyce „neuronalnej",“Co w głowie gra?”,

Każdy z konkursów posiadał niezależną komisję oceniającą, w skład każdej weszli specjaliści z danej dziedziny. Na przykład, do prac jury w konkursie literackim przyłączyli się dwaj redaktorzy tygodnika „Polityka”, Paweł Walewski i Marcin Rotkiewicz, nad stroną merytoryczną czuwały prof. Teresa Górska oraz doc. Małgorzata Skup (przewodnicząca konkursu), a walory literackie prac konkursowych odkrywała Aleksandra Janusz.

Udziałem w komisji oceniającej strony informatyczne zaszczycił nas prof. Jan Madey z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Piotr Marzec, specjalista od użyteczności stron z firmy Google oraz Piotr Kurdel, informatyk związany z firmą Netiology. Nad stroną organizacyjną konkursu informatycznego czuwała Gabriela Mochol.

Najlepsze prace plastyczne z ponad stu nadesłanych oceniało jury w składzie: doc. Tomasz Werka i Katarzyna Biegańska z IBD oraz Olga Wróblówna, plastyk i designer z firmy Sojuz.

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom odbyło się przed wykładami w redakcji Polityki, we wtorek (16 marca – konkurs literackiego), w środę (17 marca – konkurs informatyczny), i we czwartek (18 marca – konkurs plastyczny). Za esej o polskich neurofizjologach wyróżniono Marka Matuszaka, ucznia III klasy Gimnazjum nr 2 w Gubinie. Laureatami konkursu informatycznego zostali: Kamil Kufel, trzynastoletni uczeń Gimnazjum nr 50 w Bydgoszczy (I miejsce), Jakub Foltyn i Kamil Jędrkiewicz, uczniowie Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Żywcu (II miejsce) oraz Patryk Rypień i Marcin Czarniecki, także uczniowie Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Żywcu (II miejsce ex aequo ). Najlepsze projekty plakatów nadesłały: Karolina Posiadała ze Szkoła Podstawowej w Skórcu oraz Magda Rolle-Oszywa z Gimnazjum w Wierzchucinie Królewskim.

Laureaci konkursów otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe: książki (których fundatorami były wydawnictwa Prószyński i S-ka oraz Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego), prenumeraty czasopism „Wiedza i Życie” oraz „Świat Nauki” (fundatorami tychże była firma Wikom, specjalizująca się w komputerowej analizie obrazu oraz interdyscyplinarna specjalność Neurokognitywistyka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, łącząca psychologię poznawczą z neurobiologią), oraz drobne upominki ofiarowane przez Instytut Biologii Doświadczalnej, firmę Sojuz oraz Google. W przypadku konkursu informatycznego i plastycznego, zwycięskie projekty zostaną wykorzystane w przyszłym roku jako oficjalna strona internetowa i plakat Tygodnia Mózgu 2011.

W rozpropagowaniu informacji o Tygodniu Mózgu 2010 oraz wykładach i konkursach pomogły nam liczne portale internetowe: Polityka.pl, Serwis PAP – Nauka w Polsce, Gazeta.pl, Naukowy.pl, Biolog.pl, Supermózg.pl, gablotka szkolna, Wirtualna Polska i sekcja Szkoła portalu Wirtualna Polska, Komitet Edukacji w Warszawie, kuratoria oświaty w całej Polsce, czasopisma i gazety: Świat Nauki, Polityka, Forum, Stołeczna, stacje radiowe i telewizyjne (Program 1 RP, TVP Info).
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Tygodnia Mózgu 2010 w Warszawie http://www.ptbun.org.pl/tm2010. Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć oraz wystawy prac konkursu plastycznego.