Prof. Andrzej Wróbel w audycji radiowej z cyklu "Wieczór Odkrywców"

O badaniach na zwierzętach, a także o konieczności dostosowania polskiego prawa do dyrektywy europejskiej w sprawie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych red. Krzysztof Michalski rozmawiał z prof. Andrzejem Wróblem i prof. Wojciechem Kostowskim

Zwolennicy badań na zwierzętach twierdzą, że postęp nauk biologicznych i medycznych jest nierozłącznie związany z badaniami na zwierzętach. Nie byłoby możliwości leczenia cukrzycy i uratowania życia tysiącom chorych, gdyby nie badania na psach rozpoczęte na przełomie XIX i XX wieku. Badania na zwierzętach spowodowały, że tysiące osób uratowano i dalej ratuje się przed zachorowaniem na wściekliznę i zakażeniem wirusem polio. Bez badań na zwierzętach byłoby niemożliwe poznanie podstawowych funkcji układu nerwowego, np. procesu neuroprzekaźnictwa. Dzięki tym badaniom osiągnęliśmy postęp w rozumieniu mechanizmów i leczeniu chorób neurologicznych i psychicznych, w tym padaczki, depresji i schizofrenii.
Ale przeciwnicy prowadzenia tych badań twierdzą, że badania na zwierzętach mogą być zastąpione innymi metodami, które daje postęp w technikach badawczych. Poza tym badania na zwierzętach należy prowadzić tylko wtedy, gdy są naprawdę niezbędne i przy zachowaniu ściśle określonych warunków. Badacze muszą zgodzić się na ograniczenia i zasady dające gwarancję wyeliminowania lub minimalizacji stresu i cierpień zwierząt, muszą być świadomi, że zwierzęta to nie tylko narzędzie badawcze, lecz żywy, odczuwający organizm, któremu należy się właściwe traktowanie.

Audycja pod adresem:
http://www.polskieradio.pl/7/Audycja/8103; http://www.polskieradio.pl/23/1957,Wieczor-odkrywcow
http://www.polskieradio.pl/7/161/Artykul/707345,Szczury-po-badaniach-przechodza-na-emeryture